Mýty a fakta

Hovořit o inkontinenci je v mnoha případech i v dnešní době stále ještě tabu. Lidé s inkontinencí o tomto problému otevřeně nemluví, a proto se kolem této problematiky objevují stále ještě určité mýty.

1. MÝTUS: „Inkontinence je nemoc.“

Inkontinence není nemoc. Jde o fyziologický problém, který je důsledkem nějakých jiných, často skrytých zdravotních komplikací. Proto je důležité navštívit lékaře a nechat si stanovit diagnózu, zda se u Vás jedná o některý typ inkontinence. Léčba tohoto neduhu často vede ke snížení problému s únikem moči.

2. MÝTUS: „Pouze starší osoby jsou inkontinentní.“

Více než milion lidí ve věku nad 35 let přichází do styku s problémem inkontinence. Vyskytuje se sedm až osmkrát častěji u žen než u mužů. Přibližně 20 % mužů starších 65 let trpí únikem moči. Inkontinence se vyskytuje častěji ve vyšším věku, ale může se také vyskytovat u žen po porodu. Přibližně 9 % dětí ve věku 5 až 11 let zažije noční pomočování! Bez správných postupů se u těchto dětí může v průběhu jejich života tento problém rozvinout v urgentní inkontinenci.

3. MÝTUS: „Horší to nebude.“ nebo „Zlepší se to samo.“

Muži a ženy s inkontinencí obecně uvádějí, že se jejich problémy časem zhoršují. Problémy samy o sobě nezmizí, musíte na jejich zmírnění sami aktivně spolupracovat. Naštěstí se téměř vždy najde způsob, jak s inkontinencí něco provést. Jde o to, že musíte vědět, na koho se obrátit. Pro začátek je vhodné svěřit se svému praktickému lékaři. Pokud se ukáže, že jednoduchá opatření nepomáhají, dostanete doporučení k fyzioterapeutovi nebo jinému specialistovi.

4. MÝTUS: „Pití menšího množství tekutin pomůže.“

Naopak: více koncentrovaná moč v důsledku nižšího příjmu tekutin může ve skutečnosti dráždit Váš močový měchýř a vést k vážným problémům, jako je zánět či dehydratace. Kromě toho nedostatečný příjem tekutin vede k zácpě, čímž se celá situace ještě zhoršuje.

5. MÝTUS: „Ochrana při inkontinenci nemůže být diskrétní.“

Díky vývoji v oblasti absorpčních materiálů jsou dříve používané objemné ochranné pomůcky nyní nahrazeny tenkými diskrétními produkty. Používejte vždy takové produkty, které jsou speciálně vyvinuté pro absorbování moči a obsahují ultra-absorpční materiál (SAM). Tyto produkty Vám pomohou při neutralizaci pachů. Obyčejná dámská vložka a běžné slipové vložky tuto ochranu nezajistí.

6. MÝTUS: „Je čas zpomalit nebo změnit svůj každodenní rozvrh.“

Inkontinence může být v mnoha případech léčena a vždy udržována pod kontrolou. Neměla by Vás rozhodně omezovat ve fyzických aktivitách. Proto je důležité, abyste se snažili pokračovat v běžných sportovních aktivitách a trávení volného času. Díky pohybu si navíc udržujete správnou váhu, což je důležité, jelikož zvýšení váhy ztěžuje kontrolu nad močovým měchýřem. S produkty Depend® se můžete i nadále věnovat tomu, co děláte nejraději.