O inkontinenci

Život s inkontinencí

5 min. čtení

Inkontinence se vyskytuje napříč všemi věkovými skupinami. Mnoho lidí si myslí, že únikem moči trpí pouze ženy. Pravdou je, že se tento problém častěji objevuje u žen, avšak je jím postižena i spousta mužů. Více než 1,5 milion lidí v České republice trpí nechtěným únikem. Inkontinence může být nepříjemným problémem, ale je možné ji v mnoha případech řešit. V několika krocích můžete dostat inkontinenci pod kontrolu, aby Vám způsobovala co nejméně obtíží v každodenním životě.

Navštivte svého lékaře

Nejdůležitější je zkonzultovat svůj zdravotní stav s lékařem. Ten stanoví, o jaký typ inkontinence se jedná a následně zvolí nejvhodnější způsob léčby a poradí Vám s výběrem nejvhodnějších pomůcek. Lékař se Vás může také zeptat na Vaši osobní a rodinnou anamnézu, na léky, které užíváte bez předpisu a na případné nehody a zranění. Kromě toho může být užitečné absolvovat odborné vyšetření, aby byl lékař schopen přesně posoudit Váš zdravotní stav. V některých případech může lékař předepsat léky, a to buď samostatně, nebo v kombinaci se změnou návyků pro navrácení kontinence. Je možné, že některé léky mohou způsobovat únik moči. Z tohoto důvodu je důležité, aby lékař věděl o všech léčivech, které užíváte na předpis i bez předpisu. Všechny léky by měly být užívány pod dozorem lékaře. V některých případech lze vyřešit únik moči operací, např. pro řešení určitého tělesného problému, který způsobuje inkontinenci.

Dbejte na správný životn styl 

Je velmi důležité dbát na správný životní styl. Stejně jako u mnoha nemocí i u inkontinence lékaři zdůrazňují, že pozitivní postoj je důležitý. Doporučují vést aktivní a zdravý životní styl.

1. Sledujte, co jíte a pijete
Pijte hodně tekutin, nejméně 1-1,5 litru denně. Ale pozor, příliš mnoho tekutin může způsobit vážné onemocnění. Vyhněte se nápojům, které mohou způsobit tvorbu nadměrné moči - káva, alkohol a jiným nápojům, které mohou dráždit močový měchýř např. citrusové šťávy. Stejně tak se vyvarujte příliš kořeněným a pálivým jídlům.

2. Kontrolujte svou váhu
Dokonce i několik kilogramů nadváhy může zapříčinit únik moči. Snížení váhy o 5-10% může mít pozitivní vliv na únik moči, protože se zmírní tlak na svaly pánevního dna.

3. Zůstaňte aktivní
Stejně jako u mnoha nemocí i u inkontinence lékaři zdůrazňují, že pozitivní postoj je důležitý. Doporučují vést aktivní a zdravý životní styl.

Trénujte svůj močový měchýř

Snažte se ovládat nutkání použít toaletu. Vykonání potřeby oddalujte nejprve o několik minut, postupně zvyšujte interval na hodinu a více. Toto cvičení pomáhá prodloužit dobu mezi dvěma cestami na toaletu tak, že se pokaždé snažíte vyprázdnit Váš močový měchýř co nejdůkladněji. Existuje mnoho triků, jak toho dosáhnout, a nejlépe se je naučíte pod dozorem fyzioterapeuta nebo specialisty na inkontinenci.

Posilujte svaly pánevního dna

Dlouhodobé a pravidelné posilování svalů pánevního dna pomocí tzv. Kegelových cviků vede k účinnému řešení problematiky úniku moči. Přehled cviků pánevního dna najdete zde.

Veďte si mikční deník

Psaním deníku a zaznamenáváním úniků moči ještě před návštěvou lékaře. Pomůžete mu přesně stanovit charakter problému a určit diagnózu.

Informace obsažené na této stránce nenahrazují konkrétní, individuální lékařské rady a pokyny vašeho lékaře nebo poskytovatele zdravotní péče. Pokud máte obavy o své zdraví nebo zdraví svých blízkých, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nikdy byste neměli odkládat vyhledání lékařské pomoci, ignorovat lékařské rady nebo přerušit léčbu kvůli informacím na těchto webových stránkách. Záměrem společnosti Depend® (a případně všech lékařských odborníků) je, aby informace na těchto webových stránkách byly aktuální, včasné a přesné, ale v rozsahu povoleném zákonem, neneseme žádnou odpovědnost za reklamace, chyby nebo omyly. Společnost Depend® může tyto materiály kdykoli změnit bez předchozího upozornění.